Válogatás Wass Albert írásaiból 2.
Wass Albert: Üzenet haza Üzenem az otthoni hegyeknek: Üzenem a földnek: csak teremjen, Üzenem az erdőnek: ne féljen, Üzenem a háznak, mely fölnevelt: Jön ezer új Kőmíves Kelemen, És üzenem a volt barátaimnak, És üzenem mindenkinek, Maradnak az igazak és a jók.
Likasszák már az égben fönt a rostát Bajorerdő, 1948.
Wass Albert: A magyar nemzet hét parancsolata 1. Tiszteld és szeresd a te Uradat, Istenedet, teljes szívedből, minden erődből, és rajta kívül más istened ne legyen. Bálványt ne imádj! A pénz mindössze eszköz, nem istenség. Érdek-imádat, ön-imádat hamis utakra vezet embert és nemzetet egyaránt. 2. Magyar mivoltodat, az Úr legszebb ajándékát, meg ne tagadd soha! Őrizd, ápold, add át fiaidnak, mert csak addig marad rajtatok az Úr szeme, míg e nemzethez hívek maradtok. Ki nemzetét elhagyja: az Urat tagadja meg, s elvész nyom nélkül a népek tengerében. 3. De ne gyűlöld azt, aki más nemzethez tartozik. A gyűlölet méreg, mely megmérgezi az elmét, és gyűlöletet terem. Rokonod minden isten-fia ember, bármely nyelvet beszéljen is. 4. Szeress minden magyart, mert testvéred Ő: nemzeted fia. Segítsd és támogasd, mert közös hazát adott nektek az Úr. Ki testvére ellen fordul, vagy megcsalja azt: önmagát rövidíti meg ezzel, saját nemzetét gyöngíti, s az Úr parancsa ellen vétkezik. Ki széthúzás magját veti el: romlást arat. 5. Ki bántja a magyart: téged is üt. Nemzeted jussát, igazát védeni kötelességed. Csak úgy lesztek erősek, ha megvéditek egymást. Bárki magyar vesztesége a te veszteséged is. 6. Légy becsületes, tisztességes és igaz! Ezek azok az emberi értékek, melyeken nemzeteknek, országoknak épülniök kell. Hamis szó, hamis cselekedet ingoványba vezet. Aki csalásra épít: nyakát töri. A felelőtlen ember homokra épít, amit elfúj a szél, és elmos az eső. A becsületesség olyan, mint a sziklakő: kemény és maradandó. Bár úgy tűnik ma, mintha csak a hamisak, gazok és gonoszok számára gyümölcsözne az élet; ne irigyeld őket! Összeomlik alattuk a csalásra épült világ. A jövendő az igazaké. Haladj csak bátran a becsület és tisztesség útján, a jövendő az igazakkal van. 7. Legyetek bátrak és hűségesek egymáshoz és a magyar nemzethez, mert az Úr szereti a bátrakat és a hűségeseket, s megsegíti azokat, akik az igazság útjain járnak. Őrizzétek szívetekben ezeket a parancsolatokat, s meglássátok: az Úr veletek lesz!
Wass Albert: A funtineli boszorkány (részlet) Mert tudod, valahogy így van ez: az ember jár-kel a világban, mint valami nyugtalan vadállat, és valamit keres. De alighogy megtalálja, már hasznot akar belőle, és ezzel el is rontja a dolgokat. Mert a világ nem arra való, hogy hasznot hozzon valakinek. A világ arra való, hogy szép legyen, békés legyen, jó legyen. Hogy élni lehessen benne, fáradsággal, de haszon nélkül. Mert az élet értelme a szép. És a haszon a leghaszontalanabb szó, amit az ember valaha is kitalált. Pedig ma már annyira van vele, hogy ha valami szépet meglát, nyomban arra gondol: mi hasznom lehetne ebből? S ezért van az, hogy amit ilyen céllal fölépít, az hamarosan le is dől. Legtöbbször egy másik ember dönti le, aki irigyli a hasznot, és a helyén nem marad más, csak egy folt csalán: az ember örök nyoma. Én azt hiszem, hogy bent az emberben, ott bent, ahova az olyanok, mint Marja meg te be tudtok látni, már minden előre el van rendezve. Csak az ember nem tud róla. Próbál ezt és azt. De a végén mégis minden úgy történik, ahogyan az ott bent már előre megvolt. Talán olyan ez, mint egy lánc, mint egy olyan boronalánc, ahol az egyik szemhez igazodik a másik szem, az egyik foghoz a másik fog, és ez az igazodás a törvény. Az egyik ember adja tovább a másiknak, apák fiúknak, és így tovább; és mert a nagyapa vagy a dédapa ezt meg ezt csinálta, hát az unokával vagy a dédunokával csak így és így történhet. Mint a láncborona, tudod. Mint amikor az egyik fog beleütközik egy göröngybe, és fölemelkedik, vagy belesüllyed egy gödörbe, és betüremlik, és valamennyi utána következő láncszemmel meg foggal emiatt történik valami. És ezt nem lehet elkerülni. Ez ellen nem lehet tenni semmit. Hiába akar kiugrani a sorból, így vagy úgy. Nem lehet. Mert a törvény ellen nem lehet tenni semmit. A törvény összekötözi a borona láncszemeit és a fogakat, és azoknak követniök kell egymás mozdulatait. Valahogy így.
Wass Albert: A patak Halkan susog a dombtetőn az erdő,
Wass Albert: Házsongárdi temetőben
Egy délután a zajtól messze szöktem,
Ősz volt. Halálos. Lomb-hullásos. Szent.
Akkor láttam: a fényvirágos álmok,
És éreztem: egyszer majd újra ősz lesz,
A holtaktól megirigyelem az álmot,
S meglátom majd: bűbájos álmaimmal
s megállok ismét kissé megpihenni 1927
Te és az Isten - Wass Albert
Wass Albert: A bujdosó imája
Uram, ki fönt az égben
Az emberek agyára
Arasznyi kis idő csak,
Legyen megint az ember
Romlandó kincsekért
Jó tettek nyugalmát.
Gőgből és gyűlöletből
Rémségek éjszakáját
Hogy törvények közt az első
Az igazság előtt
és legyen egy akol.
S ha mindeneket szépen
Ha érdemét kegyednek
Mások bűnéért is
Legjobb fiait vitte
Uram, adj békességet
Sehol még annyi színes
Sehol annyi virág
Bár megtagadta tőlem
Mert népem. Fajtám. Vérem!
Adj békés aratást
S ha áldásod e földön
A Kárpátok alatt,
Csak akkora legyen, hogy
Kenyér mellé naponta
Uram, ki fönt az égben (Bajorerdő, 1947)
A Wass Albert művei c. témakör folytatódik további oldalakon:
Írjon nekünk, ha a portállal vagy az oldallal kapcsolatban mondanivalója van: ![]() |
|
Az oldalon szereplő információk, képek, publikációk és adatbázisok szerzői jogvédelem
alatt állnak. © | Javasolt minimális képernyő-felbontás: 1024 x 768
|